Stowarzyszenie
Ekspertów
Rynku
Nieruchomości

WART PAC PAŁACA, A PAŁAC PACA, CZYLI - KUP SOBIE PAŁAC!Zanim przejdziemy do sedna artykułu, wspomnieć trzeba, iż powiedzenie „Wart Pac pałaca, a pałac Paca" miało pierwotnie wydźwięk pozytywny - i właśnie w takim  pozytywnym rozumieniu używamy go w tytule niniejszego tekstu. Ów Pac był bowiem człowiekiem niezwykle prawym, zaradnym, szlachetnym i mądrym. Już w „Panu Tadeuszu" możemy znaleźć dowód na to, iż Pac uznawany był niegdyś za wzór człowieka - Wieszcz pisał bowiem: „Równa ich była rączność, równa była praca; / Godzien jest pałac Paca, godzien Pac pałaca (...)". A kim był Ludwik Michał Pac? Był hrabią herbu Gozdawa, generałem, bohaterem powstań narodowych, który wybudował w Dowspudzie na Suwalszczyźnie niezwykłą posiadłość. Budowla przez długie lata była jedną z najpiękniejszych w Polsce. Teraz każdy z nas może poczuć się jak hrabia Pac i co prawda nie wybudować, a odrestaurować i uchronić przed ruiną inny, równie piękny zabytkowy kompleks pałacowy - w Łopuchowie.

 Wybudowany w 1780 roku kompleks dworsko-parkowy stanowi obecnie jeden z nielicznych przykładów tradycyjnej wielkopolskiej zabudowy barokowej. Jego konstrukcja wypełniona jest plecionką i cegłą. Kruchość i nietrwałość materiałów sprawiła, iż piętno czasu odcisnęło się na tych wspaniałych, zabytkowych budynkach, które wchodzą w skład kompleksu. Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina ogłosił przetarg na zbycie nieruchomości - dzięki temu można uchronić ją przed zagładą. Niewygórowana cena wywoławcza sprawia, iż wiele osób ma możliwość nabyć pałac w Łopuchowie i przywrócić mu dawną świetność.

Łopuchowski dwór został wybudowany najprawdopodobniej z inicjatywy ówczesnych właścicieli wsi, którymi byli Świniarscy. Wraz z upływem lat dwór był rozbudowywany, zyskując wieżyczkę na kalenicy, mansardowy dach, dobudówkę i budynki gospodarcze.

Pomimo upływu czasu, który niekorzystnie działa na cały kompleks pałacowy, park oraz dworek wciąż prezentują się wyjątkowo. Przy odpowiednich nakładach finansowych i włożeniu serca w prace remontowo-renowacyjne można doprowadzić obiekt do dawnej jego świetności i sprawić, że znów będzie zachwycać swoim pięknem i niepowtarzalnym charakterem miejsca, w którym przeszłość splata się z teraźniejszością.

Klikając w poniższy link, zostaną Państwo przekierowani na stronę Interaktywnej Giełdy Nieruchomości, gdzie widnieje ogłoszenie dotyczące przetargu na sprzedaż Pałacu w Łopuchowi.


KUP SOBIE PAŁAC W ŁOPUCHOWIE